ПЕКЛО НЕ МОЖЕ ІСНУВАТИ БЕЗ ДИЯВОЛА, А РОСІЯ – БЕЗ СТАЛІНА – Стрий.net

Home » ПЕКЛО НЕ МОЖЕ ІСНУВАТИ БЕЗ ДИЯВОЛА, А РОСІЯ – БЕЗ СТАЛІНА – Стрий.net

Я бачу, що Сталін живе у Путіні. Я бачу, що Сталін живе у мільйонах росіян. Я бачу його у кожній ракеті, що пролітає над моїм рідним містом. Я бачу його у кожному вбивці, який приходить до моєї країни. Мільйони, мільйони, мільйони сталіних.

«Сталін помер учора» – так називався один із найвідоміших текстів перебудовної епохи, стаття публіциста Михайла Гефтера, заголовок якої неодноразово цитувався всіма, хто хотів зрозуміти сутність суспільних процесів у Радянському Союзі. Коли почалися нові зміни, раптово виявилося, що сталінізм живий, що офіційна відмова від вождя і «викриття культу особистості» зовсім не стали справжнім лікуванням від зла, що сталінізм був із нами донедавна.

Це не було великим відкриттям. Ще під час хрущовської «відлиги» бард Олександр Галич напише свою пророчу пісню «Нічна варта» про те, як «йде бронзовий – але лежать, причаїлися, гіпсові». Зараз, коли до приїзду Путіна до Волгограда там послужливо відкрили пам’ятник Сталіну, ці рядки виглядають ще переконливіше.

Усю пізньорадянську епоху ми з жахом чекали на реабілітацію сталінізму. Мені було тільки 12 років, але пам’ятаю, з яким внутрішнім жахом я очікував у грудні 1979 року свіжого номера «Правди» зі статтею до 100-річчя Сталіна. І це не було якимось політичним божевіллям, я розумів, що від цієї статті багато в чому залежатиме моя доля – бо якщо він повернеться, то все скінчиться і нічого не почнеться. Пам’ятаю, як уранці, ще перед школою, я побіг до поштової скриньки, щоби прочитати ювілейну статтю. І лише коли побачив знайоме формулювання, яке я вже знав напам’ять – «у діяльності товариша Сталіна поряд із позитивною була і негативна частина», – полегшено зітхнув. Він не повернеться. Не зараз.

А виявилось, що він нікуди і не йшов. Адже що таке був радянський осуд сталінізму? То був інстинкт самозбереження партійного апарату, який не міг пробачити Сталіну знищення своїх і розгулу чекістів. Головним сенсом десталінізації для номенклатури стала реабілітація колишніх партійних працівників та воєначальників. Вже коли почалася перебудова, реабілітували тих, кого не наважилася повернути до партійного іконостасу номенклатура епохи Хрущова, чиї представники зробили кар’єру на боротьбі з опонентами Сталіна. Але при цьому керівництво країни не сказало своїм співвітчизникам найголовнішого: без тотального засудження сталінізму держава так і залишилася терористичною та агресивною. Залишилася людиноненависницькою.

У Росії тепер хочуть притягати до відповідальності за порівняння гітлеризму та сталінізму – і це при тому, що режим, встановлений Сталіним у Радянському Союзі, за статистичним рівнем терору проти власного населення та народів окупованих країн переміг гітлеризм. Так, нацизм залишиться в історії Другою світовою війною та Голокостом. Але Сталін – це три десятиліття плюс ще чотири десятиліття загнивання режиму та плюс його реставрація за Путіна. І весь час – репресії, вбивства, в’язниці, тортури, війни та брехня!

Ви тільки вдумайтеся у це співвідношення! 12 років Гітлера – та нескінченність Сталіна! Адже нескінченність Сталіна – це знищення не просто цілих соціальних груп, це знищення всього живого. Взагалі всього живого. І вже з середини 30-х років – саме із союзу з Гітлером – це знищення має ще й яскраво виражений шовіністичний характер. Це повальне знищення інтелігенції підкорених народів. Звичайно, вбивали і росіян – і в якій кількості, вже й не порахувати! Але не забуватимемо, що приналежність до російської культури не була обтяжуючим приводом для знищення. А приналежність до української культури, до білоруської, до єврейської, до якої завгодно – була, бо це «буржуазний націоналізм». Ми знаємо українські цифри – 246 українських письменників, те саме «розстріляне Відродження» – до війни. А після війни, після Голокосту, знищили всіх класиків єврейської літератури на ідиш, яким вдалося вижити у війну, – ось просто всіх до єдиного. Але якщо ми дізнаємося історію будь-якого іншого народу колишнього Радянського Союзу, то зіткнемося з такою ж реальністю. Ну і плюс виселення та шельмування народів. Ну і плюс розгром релігійних інституцій, на місці яких виникали потворні симулякри. Я навіть сказав би більше: симулякром стало саме життя.

І за часів хрущовської «відлиги», і за часів перебудови не було засуджено найважливіше у спадщині Сталіна – його терористичної імперії, яка, як виявилося, може існувати і без комунізму. Адже революція Сталіна, на відміну від революції Леніна і Троцького, – якраз і була революцією реставрації Російської імперії. Причому імперії, яка вже не намагалася навіть імітувати видимість законності, яка більше не надягала білі рукавички перед тим, як вдарити. Ні, це була імперія втіленого бандитизму. І її творець продовжує викликати захоплення у своїх колишніх підданих.

Сьогодні, через 70 років після смерті Сталіна, я з жахом переконуюся, що він і не збирається помирати. Росія буквально на наших очах скинула всі залишки пристойності та продемонструвала, що була, є і, боюсь, ще довго буде державою Сталіна. Коли на одній зі станцій московського метрополітену «реставрували» напис «Нас виростив Сталін» зі старого гімну СРСР, я спочатку не повірив своїм очам. Щиро кажучи, я думав, що ніколи цього не побачу. Ніколи. Але тепер я вже нічому не дивуюсь – ні Сталіну в окупованому Криму, ні Сталіну у Волгограді, ні табличкам «Сталінград». Я бачу, що Сталін живе у Путіні. Я бачу, що Сталін живе у мільйонах росіян. Я бачу його у кожній ракеті, що пролітає над моїм рідним містом. Я бачу його у кожному вбивці, який приходить до моєї країни. Мільйони, мільйони, мільйони сталіних.

Тепер я розумію, що він може мене пережити. Тепер я розумію, що для того, щоб його позбутися, недостатньо позбутися маленького мерзенного Путіна, у голові якого оселився цей секретар зла. Тепер я розумію, що той, хто мешкає в мільйонах сталіних, практично безсмертний.

І я просто більше не маю на нього часу. Тепер для мене найголовніше – щоб його страшний труп не відкидав свою тінь на Україну. Щоб ми вигнали «колективного Сталіна» звідси – і ніколи більше не впускали. Адже Сталін – це Росія і є. Ні, не Достоєвський з Львом Толстим, не Пушкін з Булгаковим і навіть не Путін. Путінські царедворці розповіли йому, що якщо його не буде, то й Росії не буде. Але вони його обдурили. Путін – це лише російське прагнення жити зі Сталіним. І з його відходом Росія нікуди не подінеться. Саме така Росія – агресивна, жорстока та самовдоволена.

А от якщо вигнати з неї Сталіна – це удар. Це як вигнати диявола з пекла. Пекло не може існувати без диявола. Росія – без Сталіна. Але за ці сім десятиліть виявилося, що Сталін проріс у тій «загадковій російській душі». Ось ми розгадали її загадку. Слово з шести літер. Слово, яким ця країна затаврована навіки.

Віталій Портников

50 Replies to “ПЕКЛО НЕ МОЖЕ ІСНУВАТИ БЕЗ ДИЯВОЛА, А РОСІЯ – БЕЗ СТАЛІНА – Стрий.net”

 • Boost Princess says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія без Сталіна – неможлива. Мені вдалося відчути цю енергію під час подорожі в Росію, де історія та культура переплелися з темним минулим.

 • RZRWRE says:

  Пекло існує завдяки дияволу, як і Росія без Сталіна. Це символізує важливість взаємозв’язку між злом і диктаторством в історії людства.

 • Twiddle Twix says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія – завдяки Сталіну. Ці постаті впливають на історію і сучасність, формуючи світове бачення.

 • Capital F says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це важливі символи історії, які вплинули на світ. Наша пам’ять про них не повинна згасати.

 • Atlantic Rim says:

  Не согласен с утверждением, что Россия не может существовать без Сталина. История не должна повторяться, идеалы свободы и справедливости важнее.

 • lava nibbler says:

  Пекло і диявол – невід’ємна пара, як і Росія і Сталін. Це символізує вічну боротьбу добра і зла, тишу і насильство.

 • Street Jolly says:

  ПЕКЛО НЕ МОЖЕ ІСНУВАТИ БЕЗ ДИЯВОЛА, А РОСІЯ – БЕЗ СТАЛІНА – це відома фраза, яка відображає важливість існування обох сторін.

 • Sugar Domino says:

  Пекло і диявол – невід’ємні поняття, як і Росія і Сталін. Це символи сили і зла, без яких не можна уявити світ.

 • Spunky Chick says:

  Пекло несамовито, але без диявола воно не існує. Росія без Сталіна – це неможливо уявити. Ці дві концепції нероздільні.

 • Domino says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія – завдяки Сталіну. Це символічно впливає на суспільство і його історію.

 • flint cast- iron says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це важливі символи історії, які не можна ігнорувати.

 • Howitzer Rise says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це відомо. Моє спілкування з пеклом – це постійна боротьба з власними демонами.

 • alertxis says:

  Пекло і диявол – невід’ємні поняття, як і Росія і Сталін. Історія показує, що без них не обійтися, це частина життя.

 • versace-cat says:

  Пекло існує завдяки дияволу, як Росія без Сталіна. Це символічно в умовах сучасного світу, де зло завжди протистоїть добру.

 • Alberta says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це відомо. Моє взаємодіяння з ними – це постійна боротьба зі злом і тираниєю.

 • danimaldaze says:

  Підтримую думку, що існування пекла потребує диявола, а Росія – Сталіна. Це символізує вічну боротьбу добра і зла в світі.

 • morbid sugar says:

  Пекло існує без диявола, Росія без Сталіна – це важливі символи історії. Моє сприйняття цих образів змінюється з часом.

 • K-9 says:

  Недопустимо забувати про темну сторону історії, бо саме вона формує наше сьогодення. Діявол і Сталін – символи цього невід’ємного взаємозв’язку.

 • sky bully says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія без Сталіна – неможлива. Вони являють собою невід’ємну частину свого існування, неодмінну для балансу.

 • Drift says:

  Україна не може забувати про сталінський терор, який приніс страшні страждання народу. Це частина історії, яка не повинна повторитися.

 • demand chopper says:

  Пекло існує, але без диявола воно не таке жахливе. Росія може існувати без Сталіна, але його тінь все ще над нею висить.

 • ELLerG!c says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це відомо. Мені вдалося зіткнутися з цими силами в своєму житті.

 • widow curio says:

  Пекло не може існувати без диявола, а Росія – без Сталіна. Ці фігури є важливими символами у світовій історії.

 • Wrangler Jim says:

  Пекло і диявол – невід’ємні. Росія і Сталін – теж. Історія показує, що без цих фігур неможливо уявити світ.

 • Sun Washer says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це важливі символи, які впливають на історію і сучасність.

 • cuff queen says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія потребує Сталіна. Це як закон природи, без цього не може обійтися.

 • Snapple Whistler says:

  Пекло і диявол – невід’ємні. Росія і Сталін – теж. Це як дві сторони медалі, неможливо уявити одне без іншого.

 • mad viral says:

  Пекло існує завдяки дияволу, як і Росія – завдяки Сталіну. Ці фігури відіграють важливу роль в історії, впливаючи на події і людей.

 • goatee shield says:

  Пекло існує без диявола, Росія без Сталіна. Це важливо пам’ятати і не повторювати помилки минулого. Нехай історія навчить нас бути кращими.

 • Neophyte Believer says:

  Діявол і Сталін – символи зла, що впливають на суспільство. Важливо пам’ятати їхню роль у історії, щоб не повторювати помилки минулого.

 • RobotGamer says:

  Цікава стаття, але не завжди пекло пов’язане з дияволом, а Росія не обов’язково потребує Сталіна. Кожен випадок унікальний.

 • Little Cobra says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це підтверджує важливість взаємодії протилежностей у світі.

 • tomcat says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія – завдяки Сталіну. Це відомо всім, хто вивчає історію і релігію. Ці фігури мають великий вплив на світ.

 • HolyCombo says:

  Настоящее пекло – это отсутствие добра и справедливости. Россия без Сталина – это стремление к свободе и развитию.

 • toxic- oxide says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія відома завдяки Сталіну. Це історично обумовлені феномени, які вплинули на розвиток світу.

 • manimal says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія – завдяки Сталіну. Це підтверджує історія та сучасні події. Це необхідно пам’ятати.

 • mr. peppermint says:

  Пекло і диявол – невід’ємні поняття, як і Росія і Сталін. Це символізує вічну боротьбу добра і зла. Історія навчає нас цьому.

 • giddeeup says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це відображається у політиці, культурі та історії цих країн.

 • Demand Chopper says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це важливі символи історії, які впливають на сучасність.

 • Princess Dove says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це символічне висловлювання підкреслює важливість негативних аспектів для розвитку суспільства.

 • Tokyo Dream says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія без Сталіна не уявляється. Це показує, як важливі вони для своїх систем.

 • mad irishman says:

  Пекло існує завдяки дияволу, а Росія – завдяки Сталіну. Моя думка – це лише міф, якій не варто вірити.

 • Lope Lope says:

  Пекло існує завдяки дияволу, як і Росія без Сталіна. Це вічний баланс добра і зла, який впливає на наше життя.

 • Bowler says:

  Діявол і Сталін – символи зла, без яких не може існувати пекло або Росія. Вони відображають темні сторони людської природи.

 • Swerve says:

  Сталін і Росія – невід’ємні поняття, як і диявол і пекло. Історія свідчить про це. Без них не може бути повноцінного уявлення.

 • trash sling says:

  Діявол і Сталін – символи зла, що впливають на суспільство. Важливо відстоювати свободу і правду, щоб не допустити повторення подібних історій.

 • Omega Sub says:

  Пекло існує завдяки дияволу, Росія – завдяки Сталіну. Це важливі символи в історії, які вплинули на події.

 • wild kitten says:

  Пекло існує без диявола, Росія без Сталіна. Історія пам’ятає темні часи, але ми повинні навчитися з них уроки для майбутнього.

 • Cujo says:

  Діявол і Сталін несуть хаос та страх. Вони символізують зло і репресії. Наш світ не може існувати без них, але ми повинні боротися проти них.

 • Gr8 Flick says:

  Пекло і диявол – невід’ємні поняття, як і Росія і Сталін. Історія показує, що це необхідні елементи для розвитку суспільства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини