УЛАС САМЧУК – «ЛІТОПИСЕЦЬ УКРАЇНСЬКОГО ПРОСТОРУ» – Стрий.net

Home » УЛАС САМЧУК – «ЛІТОПИСЕЦЬ УКРАЇНСЬКОГО ПРОСТОРУ» – Стрий.net

Самчука так і не повернули в шкільний «літературний канон».

Улас Самчук (у першому ряді праворуч) із товаришами. Поруч із ним поетеса і діячка ОУН Олена Теліга перед походом на схід України.1941 рік

Непростою була доля Уласа Самчука (1905–1987). Як і доля його творчого спадку.

У своєму рідному краї, який він оспівав у трилогії «Волинь» і який опинився в складі міжвоєнної Польщі, Самчук не міг себе реалізувати як письменник. Він нелегально емігрував із Польщі на Захід. Спочатку опинився в Німеччині, де певний час навчався в університеті Бреслау (нині – Вроцлав). Потім доля його закинула в Прагу, де були зосереджені центри української політичної й культурної еміграції. Тут він написав і видав низку творів, які зробили його знаменитим. Передусім це стосується трилогії «Волинь».

Український письменник Улас Самчук (1905–1987)

Був учасником змагань за створення держави Карпатська Україна. Цей досвід послужив для написання письменником низки творів, зокрема романів «Гори говорять» та «Сонце з заходу», які не втратили свого значення до дня сьогоднішнього – особливо в контексті тих подій, що зараз відбуваються на Закарпатті.

Під час німецької окупації українських земель у час Другої світової війни Самчук повернувся на батьківщину. У Рівному видавав газету «Волинь». Оскільки видання було легальне, письменнику доводилося йти на порозуміння з окупаційною владою. Однак газета мала на меті поширювати українську національну ідеологію, а це не подобалося гітлерівцям. Зрештою, газета була закрита, а Самчук ледь уникнув розстрілу.

Улас Самчук. Світлина 1928 року

Про часи перебування в Україні за часів німецької окупації Самчук залишив спогади «На коні білому» і «На коні вороному». Ці твори дають адекватне уявлення про те, що робилося на наших теренах у цей непростий період.

Самчук не мав ілюзій щодо радянської влади. Тому емігрував на Захід. Опинився в далекій Канаді, де і скінчив своє життя.

Спадщина письменника велика і різноманітна. Його твори не лише про рідну Волинь, Закарпаття, а й про Велику Україну, українську еміграцію. Його називають «літописцем українського простору».

Зрозуміло, творчість Самчука була під забороною в радянській Україні. Лише за часів незалежної Української держави письменник почав повертатися на свою батьківщину. Було перевидано низку його творів. Це і згадувана «Волинь», перевидання якої викликало чималий резонанс. Це й роман «Марія», який вважається першим в українській літературі твором про Голодомор 1933 року. З’явилися праці про твори письменника, музеї, кілька пам’ятників та вулиць, названих на його честь, літературні премії Уласа Самчука. Письменник увійшов до літературного канону. Лектурою, що почала вивчатися в школах, став роман «Марія».

«Неугодний» письменник

Проте поверненню творчості Самчука до широкого кола українців чинили опір. Занадто цей письменник, зорієнтований на європейські цінності, виявився неприйнятний для «радянських людей», яких чимало лишалося і на щаблях влади, і в наукових інституціях. Коли виповнилося століття з дня народження Самчука, цей ювілей в Україні широко не відзначався. Принаймні Верховна Рада, де в той час чималим впливом користувалися комуністи, не прийняла постанови про відзначення його ювілею. Щоправда, наш вищий законодавчий орган «виправився», прийнявши в 2015 році постанову про відзначення 110 років з дня народження Самчука на державному рівні.

Пам’ятник письменнику Уласу Самчуку на Театральному майдані в місті Рівному

Але… відзначення вийшло «неповним». На той час обов’язкове вивчення творчості письменника було вилучено з програми. Самчука так і не повернули в шкільний «літературний канон».

Чому і як вилучили його з цього «канону»? Сталося це у 2012 році за часів президентства Віктора Януковича, коли міністром освіти і науки був Дмитро Табачник. Цей умілий адміністратор уміло працював на розбудову «руского мира». За його керівництва міністерством відбувалися зміни змісту деяких навчальних дисциплін, зокрема української літератури. Низка авторів та їхніх творів, які відігравали помітну роль у формуванні української національної свідомості, зникли зі шкільних програм. Зник також Самчук і його роман «Марія». Щоправда, його твори рекомендували для позакласного читання.

Чи потрібно Самчука вивчати в школі?

На жаль, після Революції гідності Міністерство освіти і науки не звернуло увагу на це питання. Хоча й говорилося про необхідність зміни змісту освіти, проте ні до Самчука, ні до інших письменників справа не дійшла. Не можна сказати, що громадськість мовчала в той час. Було звернення до міністерства з цього приводу від Літературного музею Уласа Самчука в Рівному.   Відповідь чиновників була «цікавою». Мовляв, твори Самчука можуть погано впливати на учнів – передусім у плані психічному. Мався на увазі роман «Марія».

Улас Самчук. Світлина 1949 року

Звісно, це не найкращий твір Самчука. Є набагато сильніші його твори. Самчуку чи не найкраще вдавалися мемуари або твори, де він описував власний життєвий досвід. Як на мене, то одним із кращих серед них є повість «П’ять по дванадцятій», де розповідається про останні дні нацистської Німеччини. Попри трагічність ситуації, коли героїв щохвилини чекала смерть, твір життєстверджуючий і оптимістичний. Проводиться думка, що навіть у такий час треба не виживати, а жити. Герой, зокрема, їде до Веймара, щоб побачити місця, де жив великий Йоганн Вольфганг Гете. Є й тут чудові міркування про європейські цивілізаційні цінності, їхню невідповідність орієнтирам більшовицької Росії. Якщо ми хочемо, щоб наші діти приймали такі цінності, то їм аж ніяк не зайве прочитати повість «П’ять по дванадцятій».

Останнім часом все частіше звучить вимога повернути творчість Самчука для обов’язкового вивчення в школах. Із такою вимогою 30 серпня цього року звернулися депутати Рівненської обласної ради. Окрім того, Рівненська організація Національної спілки письменників України 5 вересня провела у Рівному біля пам’ятника Самчука мирне зібрання, де теж звучала ця вимога.

Чи прислухається до цих вимог оновлене Міністерство освіти і науки? Чи справа колишнього міністра Табачника і далі житиме й перемагатиме?

Петро КРАЛЮК – проректор Острозької академії

Український філософ, письменник, публіцист. Доктор філософії, заслужений діяч науки і техніки України, професор, голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія»

19 Replies to “УЛАС САМЧУК – «ЛІТОПИСЕЦЬ УКРАЇНСЬКОГО ПРОСТОРУ» – Стрий.net”

 • chapstick says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив душу українського народу. Він надихає на нові відкриття та пізнання української культури.

 • Succubus In Training says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив у своїх творах дух народу. Читання його творів – це занурення в українську історію.

 • neogermal says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який відобразив душу та культуру українського народу. Його твори залишають невимовну слід в серцях читачів.

 • DeathDancer says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив у своїх творах душу українського народу. Його творчість вражає своєю глибиною і мудрістю.

 • Purity says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який дарує нам літературні шедеври. Його твори – це справжні літописи українського простору.

 • Vixen says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який відобразив душу українського народу в своїх творах. Він надихає на нові відкриття і розвиток.

 • sir squire says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який залишив величезний внесок у літературу. Його твори вражають своєю глибиною і поетичністю.

 • Bliss says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив у своїх творах красу українського простору. Його твори залишають незабутні враження.

 • Twine X says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який досліджував історію та культуру України. Його творчість – це справжній літопис українського простору.

 • Lady Pomegranate says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив дух нації у своїх творах. Вплинув на моє світосприйняття та погляди на українську культуру.

 • guncap slingbad says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив у своїх творах красу та глибину українського простору. Його творчість вражає своєю поетичністю та мудрістю.

 • Screwtape says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив у своїх творах душу народу та його історію. Його твори – скарб для української літератури.

 • MeeP says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який відобразив дух народу у своїх творах. Його творчість надихає на патріотизм та любов до України.

 • noisy girl says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відображає дух нації через свої твори. Завдяки його літературній спадщині ми можемо краще зрозуміти українську культуру і історію.

 • high beam says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який надихає своїми творами. Читати його твори – це занурення у світ української культури.

 • waylay dave says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який дарує нам літературні шедеври. Його творчість вражає своєю глибиною і поетичністю.

 • BearDrift says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відображає у своїх творах дух народу та його історію. Мій досвід спілкування з його творчістю – це незабутнє пізнання української культури.

 • TheBRBQueen says:

  Улас Самчук – великий письменник, який відображає український дух. Його твори вражають своєю глибиною і мудрістю.

 • MrSpoiler says:

  Улас Самчук – видатний український письменник, який відобразив душу та красу українського простору. Його твори – скарб для кожного українця.

 • Icy Avenger says:

  Улас Самчук – великий український письменник, який відобразив у своїх творах дух нації та історію України. Його твори вражають своєю глибиною.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини